Ankety

Jak se Vám líbí náš web?
 

Návštěvy

mod_vvisit_counterDnes43
mod_vvisit_counterVčera69
mod_vvisit_counterTýden328
mod_vvisit_counterMěsíc2055
mod_vvisit_counterCelkem346265
Hřížení a štěpování

K výrobě materiálu vhodného pro bonsaj je možné použít všechny postupy množení, některé jsou však vhodnější než jiné. Pokud cítíte, že potřebujete o množení více informací, než je uvedeno na těchto stránkách, existují různé specializované příručky, které vám mohou poskytnout další podrobnosti o všech možných metodách.

Různé techniky můžete použít pro vypěstování nového materiálu z rostliny na zahradě, i pro postup, kdy se již existující bonsaj použije jako výchozí rodičovská rostlina.

Máte-li v úmyslu množit velké množství nového materiálu, může být pro vás velmi prospěšná všeobecná příručka o rozmnožování. Možná, že znáte postup hřížení rostlin v úrovni půdy. Patří sem různé způsoby, při nichž se konec větve připevní k zemi a zemí se zahrne, aby se přiměl k zapuštění kořenů, ale přitom je stále spojen s mateřskou rostlinou. Někdy se toho využívá i při množení materiálu pro bonsaje, avšak hříženec se musí brát z takové rodičovské rostliny, která má více kmenů a roste v zemi na volném pozemku.

Rozšířenějším postupem, užívaným u bonsají, je hřížení ve vzduchu. Umožňujte získat novou bonsaj velmi rychle, neboť lze vybrat pěkně utvářenou větev a seřezat ji do vhodného tvaru bonsaje ještě dříve, než začne vlastní postup hřížení ve vzduchu.

U komerčního pěstování stromů a keřů se běžně používá roubování, které má v tomto kontextu různé výhody. Pro začátečníka nebo amatérského pěstitele je to však technika, u níž se obtížněji dosahuje dobrých výsledků; zde jsou vysvětleny pouze její základní principy.

 

HŘÍŽENÍ HLOHU VE VZDUCHU

Materiál, který je použit v ukázce hřížení ve vzdu­chu, je plnokvětá forma hlohu obecného (Crataegus oxyacantha Taul's Scarleť), která nevytváří plody. Strom byl získán v zahradnictví a původně měl být určen pro použití na zahradě. Nebyl pěstován ani upravován tak, aby měl zvlášť vhodné vlastnosti pro bonsaj. Je velice vytáhlý, má však poblíž vrcho­lu jeden dobrý úsek s větším množstvím větviček. Z něj bude možné vytvořit půvabný malý strom a rozvíjet jej jako bonsaj.

Obvyklý postup hřížení ve vzduchu spočívá v tom, že kolem určitého místa na kmeni či větvi upevníme rašelinu tím způsobem, že ji zabalíme průhlednou fólií z umělé hmoty. Vznikne tak jakýsi „balíček", obklopující místo zahřížení ve vzduchu. Ze stonkové časti vyrostou kořeny, které budou prorůstat okolní rašelinu. V naší ukázce je použit k obklopení stonku květináč se zeminou. Výhoda této metody spočívá v tom, že jakmile se vytvoří kořeny, může se větev či kmen odříznout u dna květináče. Zakořeněný strom je tak hned i zasazený a není zapotřebí s ním dále hýbat.

Velmi ostrým nožem odstraňte pruh kůry ko¬lem celého kmínku. Velmi ostrým nožem odstraňte pruh kůry ko­lem celého kmínku. Udělejte dva řezy - vzdá­lené od sebe asi jeden a půl násobek průměru stonku - a sloupněte kůru.

 

 

 

 

Květináč z umělé hmoty rozřízněte v místě jedné hrany shora dolů a až doprostřed dna. Květináč z umělé hmoty rozřízněte v místě jedné hrany shora dolů a až doprostřed dna. Dno nařízněte, aby pěkně drželo kolem stonku rostliny, a nasaďte květináč na kmen.

 

 

 

 

Pomocí pevně zakroucených kousků drátu upevněte květináč v žádané poloze. Pomocí pevně zakroucených kousků drátu upevněte květináč v žádané poloze. Naplňte ho dobře propustnou půdní směsí (jako pro řízky).

 

 

 

 

Hotový hříženec ve vzduchu

Hotový hříženec ve vzduchu

V případě popisovaného stro­mu spočívá dno květináče bez­pečně na dvou malých větvích. Jindy však může být nezbytné upevnit květináč k vrcholu stromu provázky nebo dráty.

 

 

 
< Předch.   Další >