Ankety

Jak se Vám líbí náš web?
 

Návštěvy

mod_vvisit_counterDnes43
mod_vvisit_counterVčera69
mod_vvisit_counterTýden328
mod_vvisit_counterMěsíc2055
mod_vvisit_counterCelkem346266
Odebírání řízků

Řízkování je velmi snadná a spolehlivá metoda množení. Má i tu vý­hodu, že použitý materiál pochází v mnoha případech z odřezků vznikajících při pravidelné údržbě bonsají, které sestříháváme. Rozlišujeme řízky z tvrdého a měkkého dřeva. Řízky z tvrdého dřeva se odebírají z plně vyzrálého dřeva, někdy dokonce i několikaletého. Řízky z měkkého dřeva pocházejí z měkkých nezdřevnatělých letorostů právě probíhajícího vegetačního období.

Období pro odebírání řízků

Řízky z tvrdého dřeva se obecně odebírají od podzimu přes celou zi­mu a řízky z měkkého dřeva přibližně od konce jara do začátku léta, protože musí pocházet z právě rostoucích letorostů. Někteří nadšenci v oboru pěstování bonsají nicméně dosahují vý­borných výsledků tím, že ořezané větve nevyhodí, ale použijí tento materiál jako řízky v době, o níž se předpokládá, že je „nevhodná". Uvědomte si, že všechny informační příručky o množení poskytují doporučení, kdy a jak se mají odebírat řízky, aby se dosáhlo nejlepších možných výsledků, a jejich autoři pohlížejí na tento proces jako na cíl sám o sobě. Pro mnohé nadšence z oboru pěstování bonsají však představují řízky vedlejší produkt. V Průvodci botanickými druhy bonsají najdete rady, jak se mají odebírat řízky u jednotlivých druhů, můžete však experimentovat s jakýmkoliv materiálem, který vám zbude po prořezávání.

Pěstování

Při výběru materiálu pro řízky je důležité, aby byl zdravý a silný. Měli byste podniknout taková opatření, aby byla kolem řízku stále dostatečná vzdušná vlhkost a nedošlo ke ztrátám vody dříve, než uplyne doba potřebná k zavalení řezu kalusem a než se řízek zakoře­ní. Vlhkost můžeme zajistit mlžením nebo uvážlivým použitím kry­tu z umělé hmoty a skla, například studeného pařeniště nebo sklení­ku. U řízků z tvrdého dřeva ani nebývají taková opatření nutná, protože ty druhy, které se zakořeňují nejsnadněji, porostou mohutně i z materiálu, který jen zapíchnete do země.

ODEBÍRÁNÍ ŘÍZKŮ Z MĚKKÉHO DŘEVA
Následující ukázka předvádí řízky z měkkého dřeva, odebrané ze zakrslé kryptomérie Cryptomeria Japonka 'Yatsubusa'. Vybraný mate­riál pro řízek odebereme těsně pod místem, kde vyrůstá postranní větvička. Je to místo s největší koncentrací přírodních látek, které řízek přimějí vytvořit kořeny.

Přestože je možné řízky pěstovat ve standard­ní misce z umělé hmoty pro vysev semen, je v naší ukázce použita nádoba z vypálené hlíny, určená pro alpinky. Poskytuje řízkům větší hloubku substrátu a stěny z vypálené hlíny umožní lepší odvod vody i účinnější izolaci půdní směsi. Používáte-li nádobu s velkými drenážními otvory, měli byste je zakrýt čtvereč­ky pletiva z umělé hmoty, tak jako se to dělá u bonsajových misek, aby se půda ne-vyplavovala. Půdní směs, která je zde použita ja­ko prostředí pro zakořeňování, sestává z jedno­ho dílu rašeliny a z jednoho dílu perlitu.

 

Příprava nádoby

Ze spodní třetiny řízku odstraňte postranní větvičky a jehlice, aby tyto části pod povrchem půdy nehnily Drenážní otvory zakryjte pletivem z umělé hmoty a do nádoby dejte mstou hrubého písku. Doplňte půdní směsí.

Vyberte si materiál pro řízek, přidržte ho jem­ně ve vzpřímené poloze a čistě odstřihněte ostrými nůžkami.

Ze spodní třetiny řízku odstraňte postranní větvičky a jehlice, aby tyto části pod povrchem půdy nehnily.

Hůlkou nebo nějakým podobným nástrojem vytvořte v půdě otvor. Tím se umožní, aby se řízek vsunul do půdy, aniž by se poškodila řezná plocha na jeho spodním konci.

Vsuňte řízek do připraveného otvoru a jemně přimáčkněte půdu kolem, aby v ní držel. Tento postup opakujte u všech řízků, které chcete zasadit, nebo dokud nezaplníte nádobu.

ÚDRŽBA ŘÍZKŮ
Nádobu s řízky přechovávejte v nevytápěném skleníku nebo ve studeném pařeništi. Rostlinkám nemusíte věnovat kromě pravidelného zalévání již žádnou další pozornost. Po uplynutí jednoho roku vykazují řízky značný nárůst hmoty a jsou silné a zdravé. Když dospějí do tohoto stadia, měli byste spatřit při nadzvednutí nádoby kořeny, které začínají prorůstat drenážními otvory. V tomto okamžiku začíná být nádoba přepl­něná a řízky jsou připraveny k přesazení do květináčů, kde budou mít rostlinky pro svůj rozvoj víc prostoru. Při přesazování používejte dobře propustnou půdní směs.

Vysazování řízku do květináčů Vysazování řízků do květináčů

Opatrně vyndejte z nádoby jeden řízek a ostříhejte mu dlouhé kořeny. Zasaďte ho do květináče o průměru 7,5 cm a nechtě ho volně růst další rok. Poté ho může­te vysadit ven na volný pozemek, aby zesílil, nebo pře­sadit do většího květináče.

 

 
< Předch.   Další >