Ankety

Jak se Vám líbí náš web?
 

Návštěvy

mod_vvisit_counterDnes41
mod_vvisit_counterVčera69
mod_vvisit_counterTýden326
mod_vvisit_counterMěsíc2053
mod_vvisit_counterCelkem346263
Prořezávání a tvarování drátem

Pouhým prořezáním se bonsaj snadno vytvoří v případě takových keřů, jako je skalník (Cotoneaster) nebo hlohyně (Pyracantha), a. u zakrslých je­hličnanů. Zřídka je to však možné u stromů, které mají vyšší vzrůst. Je nepravděpodobné, že najdete vhodný materiál pro bonsaj mezi výpěstky v zahradnictví. Proto bude možná nezbytné, abyste si strom vypěstovali sami ze semene nebo z řízku. Budete-li pracovat na tom, abyste bonsaji vtiskli určitý styl, zjistíte, že prosté prořezávání stromu nutně nevede ke správně vyváženému vzhledu uměleckého díla. V tomto případě je zapotřebí použít tvarování drátem, které vám po­skytne lepší možnosti řídit stavbu bonsaje a rozhodovat o její struktuře.Předvedená ukázka prořezávání a drátování japonské borovice Pinus parviflora naznačuje, jak lze drátem zlepšit a jemně propracovat vzhled celého díla, vytvořeného původně prořezáním.

 

PĚSTOVANÍ JAPONSKÉ BOROVICE PINUS PARVIFLORA ZE SEMENE

Devítiletý strom Typická borovice ze zahradnictví bude poměrně velký strom s přímým kmenem, jehož strany budou rovnoběžné, s větvemi vyrůstajícími v přeslenech s rozestupem asi 60 až 90 cm a s jehlicemi, které se budou nacházet ve značné vzdálenosti od kmene stromu. Tyto vlastnosti jsou pro bonsaj naprosto nevhodné.

Ideální materiál pro bonsaj by měl mít kuželovitě se zužující kmen, hodně větví s malými vzá­jemnými rozestupy a kompaktní olistění, vyrůsta­jící blízko kmene. Obvykle je jediným možným způsobem, jak získat borovici, která by vykazova­la tyto znaky, vypěstovat si ji sám. Pěstování stro­mu ze semene je zdlouhavý proces, avšak zajistí, že budete mít vhodný výchozí materiál pro úpravu bonsaje do některého stylu. Po několika letech se mladý strom může upravit a vytvarovat pomocí řezu a drátu tak, že vytvoří uspokojivé uspořádaní vě­tví a vyváženou siluetu. Další propracovávání uměleckého řešení může trvat ještě několik let po­té, co jste bonsaj vysadili do misky a dali jí styl.

Materiál pro bonsaj

Obrázky ukazují vývoj japonské borovice Pinus parviflora od jednoletého semenáčku až po strom, který má vhodný věk a velikost, aby bylo možné jej pěstovat jako bonsaj. Po roce života se semená­ček přesadí z truhlíku, kde vyklíčilo semínko, do květináče o průměru asi 6 cm. Pak se ponechá tři roky růst bez upravování, jen se přesazuje do stá­le větších květináčů, protože se mu rozvíjí koře­nový systém.

U čtyřletých sazenic je kmínek stále ještě velmi štíhlý, avšak vzdálenost internodií - tedy prostor mezi větvemi a také jehličím - je velmi malá. Nyní nastává doba, kdy je nejdůležitějším úkolem zajistit zesílení kmene, a proto se borovice vysadí ven na připravený záhonek.

Po pěti letech růstu na venkovním pozemku, při odpovídající závlaze a výživě, strom získá pevnou stavbu kmene i větví. Nové letorosty, které vyrážejí po celém stromě, se každé jaro silně zastřihnou. Podpoří se tak tvorba hustých nahloučených větévek a jehličí.

Vysazení borovice ven na připravený záhonek

Kovovým hákem, který je určen k tomuto účelu, pročešte kořeny, abyste vyloučili jejich překřížení. Zkraťte je, ale jen tak, jak je nezbytně nutné, aby se vytvořil mělký kořenový systém, který bude možné umístit do bonsajové misky.

Vysazení borovice ven na připravený záhonek

Vyberte stranu, která bude představovat čel­ní pohled bonsaje. Přebytečné vě­tve prořežte, aby se zjemnila stavba. Kónickými kleštěmi odstřihujte větve kousek od kmene.

 

 

 

 

V tomto stadiu byla odstraněna asi polovina celkového objemu jehličí. Poblíž paty stromu byl na kmeni ponechán konec odstřižené větve, který lze použít k tvorbě „jinu

V tomto stadiu byla odstraněna asi polovina celkového objemu jehličí. Poblíž paty stromu byl na kmeni ponechán konec odstřižené větve, který lze použít k tvorbě „jinu".

 

 

 

 

 

Alternativní pohledy

Tvarování bonsaje drátem
Po seřezání stromu do základního tvaru bonsaje musíte zvážit, jakým způsobem použít drát, aby se upravila linie kmene nebo větví a vytvořila se lepší silueta. V případě na obrázku se drát používá také kvůli napravení nerovnováhy ve vrcholové části stromu. Vršek stromu dříve neměl žádnou větev směřující doleva. Tento problém se vyřešil drátem - vrcholová část kmene se lehce otočila, aby se využila větev, která rostla dříve směrem doprava.

Konečné stadium

Konečné stadium

Vodorovné linie se zvýrazní tak, že se odstraní rostoucí směrem dolu. Dalšíno propracování vzhledu dosáhneme odstraněním starých jehlic. Pak bonsaj zasadíme do misky. Výsledkem je dobře vyvážený asymetrický tvar s čistým obrysem a dobrými vzájemnými vztahy mezi kmenem, rozložením větví a hmotou jehličí. Konečné stadium úpravy zabralo od začátku drátování až do ukončení práce jen něco málo přes hodinu času.

 

 

 
< Předch.   Další >