Ankety

Jak se Vám líbí náš web?
 

Návštěvy

mod_vvisit_counterDnes43
mod_vvisit_counterVčera69
mod_vvisit_counterTýden328
mod_vvisit_counterMěsíc2055
mod_vvisit_counterCelkem346266
Postupy tvarování pomocí drátu
Je důležité se naučit tvarovat strom drátem tak, aby vypadal úhledně. Rada lidí se příliš nezatěžuje úhledností, ale nedbalé drátování se odrazí v neuspokojivém tvaru stromu. Když začnete tuto techniku uplatňovat v praxi, je časově velice náročné provést práci správně. Jakmile však dosáhnete úhledností a přesností, dostaví se brzy i rychlost. Než začnete, ujistěte se, že máte dostatečnou zásobu drátů těch průřezů, které budete s největší pravděpodobností potřebovat. Vybavte se dostatečně silnými štípačkami drátů, abyste mohli štípat dráty potřebných průměrů. Možná budete také potřebovat kleště na přidržo­vání drátu a na začistění jeho konců.

Pokud pracujete se stromem s mohutnými větvemi, které se například mají dosti drasticky ohnout, budete možná potřebovat ochranný pásek. Ten před drátováním ovinete kolem větví, a tak ochráníte povrch kůry. Pracujete-li s jemnými nebo měkkými větvičkami, můžete také drát obalit proužky papíru.

Aby měl drát potřebný účinek, musí být řádně ukotven. V případě kmene nebo spodní větve lze drát ukotvit v půdě. U větví ve vyšších patrech je obvyklé drátovat dvě větve jednán kusem drátu, přičemž se drát kvůli ukotvení ovine kolem kmene. V typickém případě drátování se postupu­je od nejmohutnějších částí stromu k nejjemnějším. Potřebujete-li ovinout drátem kmen, začněte právě jím. Větve drátujte od spodních úrovní směrem nahoru. Někteří lidé dávají přednost drátování vě­tví na střídačku. Když jsou hlavní větve celého stromu ovinuty drátem, vrátí se zpět k jemnějším větvičkám a dokončí detailní drátování. Jiní pěsti­telé raději dodělají celou větev najednou - obtočí hlavní drát, pak drátují vedlejší menší větvičky a teprve potom se přesunou na další větev.

Často se setkáme s obhajobou dalších postupů tvarování bonsaje, včetně uvazování větví směrem k zemi provázky nebo drátky, navěšování závaží na větve, nebo vyvažování stromů k tyčím. Všechny tyto metody jsou možné, jsou však ve srovnání s technikami uvedenými v této knize méně účinné, a také se používají jen zřídka.

ZAČÁTEK TVAROVANÍ KMENE

Začátek tvarování kmene

Uštípněte si dostatečně dlouhý drát správné tloušťky a zastrčte je­den jeho konec do půdy za kmen stromu.
Začátek tvarování kmene Ohněte drát kolem paty stromu téměř rovnoběžné se zemí, aby se co nejlépe ukotvil.
Začátek tvarování kmene První závit veďte kolem paty kmene, potom postupujte v ovíjení pod úhlem 45 stupňů.
Začátek tvarování kmene Když je zapotřebí více drátů, veď­te druhý drát těsně vedle prvního, ale nesmíte dopustit, aby se křížily

 

Předělávání tvaru pomocí drátů

Předělávání tvaru pomocí drátů

Kresba ukazuje drátování, které se používá k prohnutí kmene stromu do křivky a k nasměrování větví směrem dolů.

 

 

 

 

 

 

 

Drátování typické větve

Drátování typické větve Vyobrazená větev roste na všechny strany od místa, kde nasedá na kmen (je vidět jeho průřez). Byla ovinuta drá­ty proto, aby bylo uspořádání větviček staženější.

 

 

 

Ukotvení pomocných drátů

Ukotvení pomocných drátů Tam, kde je nutné tvarovat drátem pouze jemné větévky a ne celou větev, se drát neukotvuje na kmeni (ten je vidět jako průřez), ale v místě rozvětvení větve. V případě spojení dvou vinutí musí jít dráty souběžné (vlevo), nesmí se křížit (obrázek vpravo).

 

 

Drátování větve

Drátování větve

První závit drátu veďte nad větví (vlevo). Jestliže prochází spodem (vpravo), je větší pravdě že větev při ohnutí praskne.

 

 

Ukotvení vinutí drátu pro větve

Ukotvení vinutí drátu pro větve Je obvyklé tvarovat dvě větve najednou jediným drátem. Drát se uprostřed ovine kolem kmene, aby se ukotvil.

 

 

 

 

Zajištění drátu přímo u větve

Zajištění drátu přímo u větve Tam, kde je větev příliš izolovaná na to, aby se tvarovala společně s jinou větví, zajistěte konec drátu podsunutím vod několik prvních závitů.

 

 

Ohýbání kmene

Ohýbání kmene Když se kmen ohýbá, měl by drát poskytovat maximální oporu na vnější straně ohybu. Mezi jednotlivými závity je opora slabší.

 

 

 

 

 

Změna průřezu drátu

Změna průřezu drátu Pokud se tloušťka kmene nebo větve směrem ke konci kuželovitě zužuje, bude třeba pokračovat v ovíjení drá­tem o menším průřezu. Tenčí drát oviňte několikrát kolem kmene nebo větve souběžně s tlustším drátem, aby se stal účinnou oporou pro jejich zužující se část. Tento postup se běžně používá pro zvedání tenké větve vzhůru, aby se z ní vytvaroval vrchol stromu.

 
< Předch.   Další >