Ankety

Jak se Vám líbí náš web?
 

Návštěvy

mod_vvisit_counterDnes39
mod_vvisit_counterVčera69
mod_vvisit_counterTýden324
mod_vvisit_counterMěsíc2051
mod_vvisit_counterCelkem346262
Javor dlanitolistý (Acer palmatum)

Javor dlanitolistý (Acer palmatum) Javor dlanitolistý (Acer palmatum); List Javor dlanitolistý má svou domovinu v Japonsku, ale také v Číně a v Koreji. Je to jeden z klasických mate­riálů pro bonsaj - elegantní strom, který dobře reaguje na pěstební zákroky. Svého pěstitele bohatě odmění řadou přitažlivých vlastností - stavbou větví, jemným tvarem pětilaločných listů a často se měnící barvou olistění (podle ročních období). U starších výstavních kusů nabývá kůra stříbřitého zabarvení. Tento strom se šlechtí v Japonsku už celá staletí a v současné době má přes 250 kultivarů.

STYLY BONSAJÍ
Je vhodný pro všechny styly kromě literátského a pro všechny velikosti.

PĚSTOVANÍ

Poloha: Dobré osvětlení přispívá k pěkné jarní a letní barvě, strom však zastiňujte před žhavým let­ním sluncem - zabráníte spálení listů. V zimě jej chraňte před sil­nými mrazy pod -10 "C.

Zalévání: Zavlažujte denně po celé vegetační období, za jasného slunečního světla nesmíte postří­kat vodou listy - může to způsobit jejich popálení. V zimě zalévejte poskrovnu, ale nedopusťte, aby pů­da úplně vyschla.

Hnojení: Začněte přihnojovat na jaře - hned jak začnou rašit listové pupeny. První měsíc hnojte je­denkrát týdně, potom až do pozdního léta každých čtrnáct dní.

Přesazování: Každý druhý rok brzy na jaře, do­kud stromu není asi deset let. Potom podle potřeby, když kořeny prorostou celou misku. Používejte zá­kladní půdní směs.

Prořezávání: Nové letorosty ořezávejte na jaře na jeden či dva páry listů. Během celého vegetačního období odstraňujte velké listy. Internodiální vzdále­nosti udržujte krátké nemilosrdným odřezáváním dlouhých internodií. Úplné odstranění listů uprostřed léta způsobí, že pak narostou menší listy a na podzim se vybarví zářivějšími odstí­ny. Pro vyvažování drátem je nejlepší doba těsně po řezu listů.

Množení: Ze semen v zimě. Z řízků měkkého dřeva letorostů v létě. Na jaře nebo v létě lze hřížit nebo použít hřížení ve vzduchu.

 

Acer palmatum 'Dissectum Arropurpureum' Acer palmatum 'Dissectum Arropurpureum'

JAVOR DLANITOLISTÝ CV. 'DISSECTUM ATROPURPUREUM'

Lehká, doširoka se rozkládající struktura této třicetileté bonsaje ve volně vzpřímeném stylu je 65 cm vysoká a předvádí eleganci tohoto kultiva­ru. Na podzim změní jeho jemně vykrajované listv barvu z purpurově fialové na zářivě oranžovou.

 

 

Acer palmatum 'Seigen' Acer palmatum 'Seigen'
JAVOR DLANITOLISTÝ, ČERVENÝ

JAPONSKÝ JAVOR

Ve věku dvaceti let se tato bonsaj ve volně vzpřímeném stylu tyčí do výšky 55 cm. Vidíme intenzivní růžové a ceněné jarní zbar­vení. V létě listy zezelenají a na podzim budou mít různé odstíny oranžové a červené barvy.

 

 

 

 

Acer palmatum 'Ukon' Acer palmatum 'Ukon'

JAVOR DLANITOLISTÝ CV. 'UKON'

Stromy z této ukázky se pěstují šest let jako skupina. Vyrostly z mladých naroubovaných rostlin a nyní je každému z nich 15 let. Celková výška činí 75 cm. Pokřivené kmeny byly pečlivě na­aranžovány, aby se trochu křížily, což vzbuzuje dojem přirozeného, nenuceného vzhledu.
 
< Předch.   Další >