Ankety

Jak se Vám líbí náš web?
 

Návštěvy

mod_vvisit_counterDnes44
mod_vvisit_counterVčera69
mod_vvisit_counterTýden329
mod_vvisit_counterMěsíc2056
mod_vvisit_counterCelkem346267
Borovice thunbergova (Pinus thunbergii)

Borovice thunbergova (Pinus thunbergii)

Borovice thunbergova (Pinus thunbergii); Větévka

Tento nápadný okrasný strom, nazývaný též „černá borovice' pochází, podobně jako „bílá borovice", Pinus parviflora, z Japonska. Borovice patří mezi bonsajemi ke klasickým stromům. Bílá i černá japonská borovice jsou nejoblíbenější druhy tohoto rodu. P. thunbergii se běžně pěstuje v parcích a zahradách. Prořezává se a upravuje dokonce i u velkých stromů stejným způsobem, jako u výstavních bonsají. Strom má dlouhé, silné, tmavozelené jehlice, seskupené do svazečků po dvou ve vzpřímené poloze. Na kmeni se vytváří hrubě rozpraskaná borka. V porovnání s „bílou borovicí", která působí měkčím a hebčím dojmem, vytvářejí tyto charakteristické znaky ve své kombinaci agresivní vzhled. Japonská „černá borovice" velmi dobře snáší nepříznivé podmínky. V přírodě přežívá v chudých kameni­tých půdách. Díky svým odolným koře­nům, a drsné kůře představuje obvyklou podnož, na níž se roubuje „bílá borovice" (Pinus parviflora).

STYLY BONSAJÍ
Je vhodná pro všechny styly, kromě stylu koště, se hodí zejména pro literátský styl, který dokáže pěkně zdůraznit drsnou kůru kmene. Může se pěstovat ve všech velikostech, pro výsadby ve skále jsou k dispozici trpasličí formy s kratšími jehlicemi

PĚSTOVANÍ

Poloha: Plné slunce. Zajistěte ochranu před mrazy a ledovými zimními větry.

Zalévání: „Černá borovice" velmi dobře snáší sucho. Větší množství vody snáší za předpokladu, že ji půda rychle propouští. Misku kontrolujte denně, ale zavlažujte pouze tehdy, když půda jeví známky vysušení. V zimě zalévejte velmi málo.

Hnojení: Každé tři až čtyři týdny od jara do začátku zimy. Ml Přesazování V první polovině jara každý druhý až pátý rok, podle stáří a v závislosti na vývoji kořenů (zjišťuje se při pravidelné kontrole). Používejte půdní směs, která dobře propouští vodu.

Přesazování: Přerostlé výhony vyštipujte, jakmile se začne objevovat jehličí. Dlouhé leiorosív odstraňujte v průběhu celého vegetačního období. Z ostatních menších výhonu odstraňte třetinu až polovinu nových letorosrů. Každý druhý rok seřežte konce větví. Koncem léta nebo na začátku podzimu odstraňte staré jehličí a přehoustlé větvičkv, abv mohlo v zimě do koruny světlo.

Prořezávání: Nové letorosty seřízněte na jeden až dva páry listů. Bujně rostoucímu a dobře živenému stromu můžeme seřezat listy také v létě (koncem června).

Množení: V zimě namočte přes noc čerstvá semena do vodv. Vyřaďte plovoucí a pro vysetí použijte ta, která klesla ke dnu. Vysejte je ven a nechtě na ně působit mráz, chraňte je však před ptáky a hlodavci. Čerstvá semena klíčí spolehlivě.

 
< Předch.   Další >