Ankety

Jak se Vám líbí náš web?
 

Návštěvy

mod_vvisit_counterDnes39
mod_vvisit_counterVčera69
mod_vvisit_counterTýden324
mod_vvisit_counterMěsíc2051
mod_vvisit_counterCelkem346262
Jilm štíhlý (Ulmus procera)

Jilm štíhlý (Ulmus procera)

Jilm štíhlý (Ulmus procera); List

Jilm štíhlý ničí v posledních desetiletích ve volné přírodě vážná choroba grafióza, která se rozšířila z Holandska. Postihuje cévní systém jilmu. Zdá se však, že jilmy pěstované jako bonsaje nejsou vystaveny tak velkému nebezpečí. Snad proto, že mají jen málo kůry, pod níž se daří brouku, jenž přenáší tuto chorobu, a pak také proto, že chorobě lze předejít běžným postřikem. Je mnohem snazší ošetřovat systémovým insekticidem a fungicidem malý výstavní kus, pěstovaný v misce, než normálně velký dospělý strom, který žije ve volné přírodě. Divoce rostoucí strom vytváří typický obrys, který připomíná obrácenou číslici osm. Představuje ideální materiál pro bonsaj. Jeho listy se výrazně zmenšují, pěstujeme-li ho v misce, a zejména sestříháme-li listy ještě uprostřed léta. Zvláštními charakteristickými znaky jsou zářivě žlutá barva podzimního olistění a půvabná šedohnědá kůra, která s přibý­vajícím věkem zajímavě puká.

STYLY BONSAJÍ
Hodí se pro všechny styly a všechny velikosti.

PĚSTOVANÍ

Poloha: Plné světlo a slunce. Malé velikosti bonsají vyžaduj: v zimě ochranu před mrazem.

Zalévání: V průběhu vegetačního období denně. Je-li to za velmi horkého počasí nezbytné, i častěji. V zimě zálivku omezte, nedopusťte však, aby půda vyschla.

Hnojení: Jakmile začnou na jaře rašit listové pupeny, přihnojujte první měsíc každý týden, potom až do pozdního léta jednou za dva týdny.

Přesazování: Každoročně časně zjara. U desetiletých a starších stromů by se měl každoročně kontrolovat vývoj kořenů, a když zaplní nádobu, měla by se bonsaj přesadit. Používejte dobře propustnou půdní směs.

Prořezávání: Na jaře sestříhejte nové letorosty na jeden až dva páry listů. Jilm štíhlý dobře reaguje na ostříhání listů uprostřed léta.

Množení: Z řízků měkkého nebo tvrdého dřeva brzy na jaře. Výjimečné dobře lze jilm množit z kořenových řízků odebraných v zimě. Jilm lze množit i z kořenových výmladků.

 
< Předch.   Další >