Ankety

Jak se Vám líbí náš web?
 

Návštěvy

mod_vvisit_counterDnes44
mod_vvisit_counterVčera69
mod_vvisit_counterTýden329
mod_vvisit_counterMěsíc2056
mod_vvisit_counterCelkem346267
Jilm čínský (Ulmus parvifolia)

Jilm čínský (Ulmus parvifolia)

Jilm čínský (Ulmus parvifolia); List

Jedná se pravděpodobně o nejlepší a nejoblíbenější druh jilmu pro bonsaje. Pochází z Číny, Koreje, Tchaj-wanu a Japonska. Je to malý strom pěkného zakulaceného tvaru, s listy, které dlouho vydrží na větvích. Tento jilm je normálně opadavý, avšak v teplejších klimatických podmínkách listy neopadávají. V Kalifornii se například tento strom chová jako vždyzelený. Listy jsou velmi malé, jak už naznačuje botanický název parvifolia (drobnolistý) a i větvičky jsou velice jemné, což způsobuje, že je tento druh jako jeden z mála působivý jako bonsaj pěstovaná ve stylu koště. Charakteristickým znakem popisovaného jilmu jsou také dlouhé, mohutné a ohebné kořeny. Proto je obzvlášť vhodný pro styl strom na skále. Ulmus parvifolia 'Variegata' je oblíbená panašovaná forma.

STYLY BONSAJÍ
Hodí se pro všechny styly a všechny velikosti.

PĚSTOVANÍ

Poloha: Plné světlo a slunce. Kořeny chraňte před mrazem - jsou vysoce náchylné vůči poškození nízkými teplotami. V našich podmíkách se pěstuje jako bytová bonsaj.

Zalévání: Po celé vegetační období denně, lze i častěji, je-li to ve velmi horkém počasí nezbytné. V zimě zavlažujte řidčeji, nikdy však mezi jednotíivýmni zálivkami nenechte pudu vyschnout.

Hnojení: Po rozvití listových pupenů na jaře hnojte první měsíc každý týden, později až do pozdního léta jednou za čtrnáct dní.

Přesazování: Každoročně časně zjara asi tak do 10 let věku stromu, později podle potřeby vývoje kořenů, jež by se měly kontrolovat každý rok. Používejte snadno propoustnou půdní směs.

Prořezávání: Na jaře sestříhejte nové letorosty na jedno až dvě internodia. Všechny jilmy dobře reagují na ostříhání listů uprostřed léta, ale v případě forem s tak malými listy, jako má U. parvifolia, to obvykle nebývá nutné.

Množení: Z řízků měkkého nebo tvrdého dřeva na začátku léta. Výjimečně dobře zakořeňují kořenové řízky, odebrané v zimě.

 
< Předch.   Další >