Ankety

Jak se Vám líbí náš web?
 

Návštěvy

mod_vvisit_counterDnes42
mod_vvisit_counterVčera69
mod_vvisit_counterTýden327
mod_vvisit_counterMěsíc2054
mod_vvisit_counterCelkem346265
Tvarování pomocí drátu

Před použitím drátu Jde o postup, který vám umožní strom vytvarovat změnou směru růstu kmene nebo větví. Může se použít k vytvoření nebo propracování vzhledu bonsaje. Jakmile zvládnete tuto techniku tvarování, otevře se vám daleko více nových možností umělecké tvorby. Větve, které mají vzpřímený přirozený způsob růstu, lze například drátem vytvarovat tak, aby se rozpínaly vodorovným směrem, nebo se skláněly dolů, čímž dodají poměrně mladému stromu vzhled, který vyvolává dojem velkého stáří. Zpočátku se tvarování drátem používá k vytvarování kmene a hlavních větví. Postupně je třeba drátovat nové letorosty a vše zase předělávat kvůli údržbě a vypilovávání díla.

Tvarování drátem je technická zručnost vyžadující zkušenosti, avšak s trochou snahy se jí můžete snadno naučit. Nezřídka bývá pro nadšence, který se zabývá bonsajemi, nadmíru těžké přijmout myšlenku o nutnosti použití drátu, přestože mnohé proslulé a nádherné bonsaje by nebylo možné bez užívání této důležité techniky vůbec vytvořit. Příklady na těchto stránkách, představují různé způsoby, jimiž tato technika přispívá k završení dokonalé nádhery a jemné propracovanosti vzhledu bonsaje.

POUŽITÍ DRÁTU
Teoreticky lze bonsaje tvarovat drátem kdykoli. Stromy jsou vsak náchylnější k poškození touto činností na jaře a v létě, kdy jsou plné mízy a mají měkké mladé letorosty, i na začátku podzimu, kdy narůstá dřevní hmota a větve i kmen tloustnou. Platí všeobecné pravidlo, že vždyzelené dřeviny můžete drátovat kdy­koli, avšak nejlepší dobou pro použití drátu u jehličnanů je konec podzimu, zima a začátek jara, kdy stromy prodělávají dormantní období a ještě je příliš brzy na to, aby vyrašily nové pupeny.

Po tvarování drátem U opadavých stromů je pro začátečníka nejsnazší vidět změny, které je třeba provést na stavbě bonsaje, právě v zimě, kdy jsou větve holé. Nicméně v chladném zimním počasí může dřevo křehnout a je pak náchylnější vůči poškození. Drátovat opadavé stromy je nejlepší na jaře, když se probudí do aktivního života, tedy dříve, než začnou pučet jemné a choulostivé listové pupeny, anebo na podzim, těsně předtím, než nastane dormance. Ovšem u opadavých stromů, jimž jsme ořezali listy, například u jilmů (Ulmus) nebo javorů (Acer), je nejlepší tvarovat větve a kmen drátem bezprostředně po odstranění listů. V této době jsou větve pružnější a je menší nebezpečí, že se drát do dřeva zařízne, neboť nárůst dřevní hmoty není tak bujný jako na jaře. Dva nebo tři dny před tvarováním drátem přestaňte zalévat. S kmenem nebo větví s velkým obsahem vody se obtížně manipuluje, dřevo je ohebnější, když se strom v poslední době nezaléval.

 

JAK DLOUHO PONECHAT DRÁT NA MÍSTĚ
Doba, po níž by se měl drát nechat na stromě, je různá a mění se v závislosti na mnoha faktorech - na tloušťce kmene nebo větve, na typu stromu, na jakosti a stáří dřeva. Silná větev více odolává tvarování než štíhlá větévka, mladé a ohebné kmeny nebo větve si zvykají na nové postavení snáze než staré dřevo. Dráty musíte pravidelně kontrolovat, abyste se ujistili, že se nezačínají zařezávat do kůry, jak strom roste a sílí. U opadavých stromů se mohou dráty ponechat na místě tři až šest měsíců, u vždyzelených šest měsíců až rok.

ODSTRAŇOVÁNÍ DRÁTU
Drát můžete odstranit odvíjením, nebo tím, že ho budete odstřihávat po malých kouscích {tento způsob se v praxi upřednostňuje. Odstříhávání snižuje nebezpečí poškození stromu. Pokud jste drát ponechali příliš dlouho a již se zařízl do kůry, opatrně ho odviňte. Dodržujte přitom směr původního vinutí. Pokud se kůra prořízla do hloubky, použijte hojivý prostředek na rány (například štěpařský vosk).

Po odstranění drátu musíte strom opět pečlivě pozorovat, protože některé stromy se vracejí do původní polohy spíše než jiné. Dochází k tomu pomalu, ale jakmile tento proces začne, vidíte, že budete muset znovu tvarovat. Druhé tvarování můžete provést v místě prvního vedení drátu, ale pokud má strom jizvy po drátu, měli byste drát vést v opačném směru než poprvé.

TYPY DRÁTU
Nejobvyklejšími typy drátu, používanými pro bonsaje, jsou hliníkový a měděny drát. Měděný drát se musí popustit, aby byl měkčí a snáze r-e ohýbal. Někdy je možné koupit předem popouštěny měděný drát. Nepopouštěný drát se sežene snadno. Při popouštění se drát zahřívá v ohni, který má nízkou teplotu, tak dlouho, než začne žhnout třešňově červenou barvou. Pak se nechá prudce vychladnout. Když se přehřeje, zkřehne.

Měděnému drátu se dává tradičně při vyvažování bonsají přednost, neboť je pevný. To umožňuje používat dráty poměrné malého průřezu. Méd má také nenápadnou barvu. Obě zmíněné vlastnosti měděného drátu způsobují, že měď vadí méně než hliník. Med se doporučuje zvláště pro drátování jehličnanu, protože dokáže poměrně bezpečně držet značně pružné dřevo. Přesto má své nevýhody: má tendenci časem tvrdnout, což zvyšuje nebezpečí poškození bonsaje při odstraňování drátu. Není vždy možné zakoupit předem popouštěný drát, a pokud jej chceme použít podruhé, musí se znovu popustit.

Pro opadavé stromy se doporučuje hliníkový drát. Nepoškozuje tak snadno kúru, protože je lehčí a měkčí než měděný, má však menší sílu. Proto se musí použít drát o větším průřezu, aby se jím dal podle potřeby ovládat kmen nebo větev. Hliníkový drát je měkký, a tak se odstraňuje snadněji než měděny a lze ho použít opakovaně. Zářivá stříbřitá barva hliníku se nehodí k přírodnímu zbarvení stromů. S oblibou se proto používá hliníkový drát, jehož povrch byl upraven eloxováním, aby byl nenápadnější a měl barvu mědi. Je běžně k dostání a patří k nejužívanějším typům drátu.

PRŮŘEZ A DÉLKA DRÁTU
Existuje mnoho různých průřezu drátů, z nichž byste měli pečlivě vybrat takový, který se hodí k velikosti a vitalitě kmene nebo větví, které chcete tvarovat. Platí základní pravidlo, že se doporučuje drát o průměru mezi jednou šestinou a jednou třetinou průměru tvarovaného dřeva. Musíte však vzít v úvahu také stáří a odpor, kladený dřevinou, a také to, jak drasticky se má dřevo při tvarování bonsaje ohýbat.

Pro odhad potřebné délky drátu byste měli vědět, že si máte připravit drát o délce 1,3 délky kmene nebo větve, kterou jím obtáčíte. Pak můžete drát ovinout po celé délce pod úhlem 45', což je ten nejlepší možný úhel pro účinnější tvarování. Je velice důležité, aby se dráty nekřížily. Jednak to nevypadá hezky a pokud se náhodou stane a dráty se zaříznou do dřeva, vytvoří překřížení „past", která odřízne přívod mízy a zahubí kmen nebo větev za tímto místem.

 

 
< Předch.