Ankety

Jak se Vám líbí náš web?
 

Návštěvy

mod_vvisit_counterDnes43
mod_vvisit_counterVčera69
mod_vvisit_counterTýden328
mod_vvisit_counterMěsíc2055
mod_vvisit_counterCelkem346266
Řez kořenů a přesazování

Po určité době růstu, časově odlišné - od jednoho roku do pěti let podle velikosti a stáří bonsaje, zaplní kořeny nádobu a strom je v misce vlastně „vězněn". Ocitne-li se v této situaci normální rostli­na, pěstovaná v květináči, prostě ji přesadíme do většího květináče a poskytneme jí tak větší množství půdy, v níž mohou kořeny růst dál. Cílem přesazení bonsaje je totéž, postup se ale liší. Bonsajová miska je nedílnou součástí celkového uměleckého řešení a vybírá se speciálně proto, aby právě ona tvořila doplněk pro určitý strom - je tudíž důležité zachovat vztah mezi stromem a jeho nádobou. Při procesu přesazování se strom vrátí zpátky do téže nádoby; nejdříve se však seřežou kořeny, aby se udělalo místo pro čerstvou zeminu, která umožní obnovení volnějšího růstu.

Význam prořezávání kořenů
Rez kořenů nezabrání růstu stromu, jak si lidé často myslí. Ve skutečnosti stromu umožní, aby rostl mohutněji. V půdě se totiž mohou rozvíjet nové kořeny, které zásobují rostlinu živinami. Z každého ustřiženého kořenu vyroste hojné kořenové vlášení. Postupně naroste mnoho kořenů, které rostlinu vyživují a udržují ji zdravou a správně živenou.

Abyste stanovili, je-li nezbytné prořezávat kořeny, můžete prozkoumat kořenový bal: strom uvolníte z misky, vyklopíte ho a zkontrolujete spodní část půdy. Tímto způsobem můžete své stromy prohlížet každý rok, není však nezbytné každoročně podstupovat cely proces prořezávání kořenů a přesazování.

Prořezávat kořeny je nezbytné tehdy, když zjistíte, Že kořenový bal sestává z dlouhých kořenů, které kruhovitě obtáčejí dno misky a tvoří hustou hmotu, natěsnanou do tvaru nádoby. Jestliže je mezi kořeny stále ještě dost zeminy, můžete strom jednoduše vrátit do misky a nechat ho tam do příštího roku.

Rychlost růstu kořenů se mění podle druhu a stáří stromu.

REZ KOŘENU U JAPONSKÉHO MODŘÍNU

Postup řezu kořenů si ukážeme na modřínu larix kaempferi. Modříny rostou velice bujně a obvykle vyžadují každoroční prořezávání kořenů. V mno­hem větší míře než jiné stromy nesnášejí uvěznění v bonsajové misce. V tomto případě by se mělo na každoroční seřezávání kořenů a přesazování pohlí­žet jako na nezbytnost. Obvyklou dobou pro řez kořenů a přesazování je jaro, avšak modříny jsou velmi otužilé a odolné stromy a tento proces lze provést v předjaří. Přesazený strom je možné vrátit na původní místo v nechráněné poloze a obvykle nebývá nutné poskytnout mu ochranu před mrazem.

Postup seřezávání kořenů se skládá z několika úkonů. Nejprve se rozmotá spousta do kruhu rostoucích kořenů, potom se nůžkami ustřihnou dlouhé kořeny. Po oddělení dlouhých kořenů sestříháte rovněž kořeny na spodní straně kořenového bálu, aby se zachoval plochy kořenový systém, který se dá snadno zasadit zpět do bonsajové misky. U zakořeněné bonsaje je možné povzbudit radiální uspořádání kořenů a omezit tvorbu těch, které obtáčejí misku v kruzích zevnitř. Do kořenového halu se udělají zářezy ve tvaru klínu, ve směru k patě stromu - tím se také zajistí obnovení mladých, bujně rostoucích kořenových vlásků v těsné blízkosti kmene.U dospělé bonsaje je důležitým hlediskem celko­vého uměleckého pojetí tvar a rozložení povrcho­vých kořenu, které jsou vidět nad zemí. Měli byste proto dávat pozor a nepoškodit tuto část kořenů při prořezávání a vytváření klínovitých zářezů. Hlavní snahou při prořezávání kořenů je zkrátit je asi o jed­nu třetinu. Tím se vytvoří v misce prostor a je mož­né přidat čerstvou zeminu, vhodnou pro přesazová­ní. Zajistí se tak zdravý růst a zachová se velká část původního kořenového bálu, takže stromu nebude oslaben, ani se nedostane do šoku.

Kontrola kořenového obalu

Kontrola kořenového obalu

Odštípněte kotevní dráty a vyklopte strom z misky. Do kruhu rostoucí kořeny naznačují, že je nezbytné seřezat kořenu a strom přesadit.

 

 

 

 

Po rozmotání spleti kořenů je možné zřetelné vidět délku stočených kořenů.

Kořeny vyčešte kovovým hákem na kořeny. Při práci postupujte od paty kmene směrem ven. Vyvarujte se poškození rozbíhajících se radiálních kořenů, které budou vystaveny na povrchu půdy.

Po rozmotání spleti kořenů je možné zřetelné vidět délku stočených kořenů. Při prořezává­ní kořenu můžete tyto dlouhé části odříznout celé.

 

 

Po ostříhání dlouhých kořenů vytvarujte v kořenovém obalu stříháním klínovité záře¬zy

Po ostříhání dlouhých kořenů vytvarujte v kořenovém obalu stříháním klínovité záře­zy, aby se v blízkosti kmenu povzbudil nárůst většího množství kořenového vlášení.

 

 

 

 

PŘESAZOVÁNÍ

I když není při přesazování nutné ze zahradnic­kých důvodů změnit nádobu, může být tento okamžik příležitostí k výměně misky, cítíte-li, že se dosavadní nádoba k celkovému uměleckému! pojetí nehodí tak dobře, jak jste očekávali. V předvádě­ném příkladu se pěstoval modřín (Larix) v oválné misce se zakulaceným průřezem. Pěstitel dospěl k rozhodnutí, že by plošší šedá oválná miska bez glazury působila důstojněji, což by bylo v případě tohoto stromu vhodnější, a tak zde vidíte onu mis­ku, připravenou k přesazování.

Až budete přesazovat, budete obvykle dávat strom vždycky zpět do jeho původní nádoby. Ta by se po vyjmutí stromu měla dobře vyčistit. Z pravidla stačí, když tvrdým kartáčkem vydrhnete z misky veškeré zbytky půdy. Je-li však zapotřebí misku vyčistit důkladněji, můžete ji prostě vymýt čistou vodou, do níž jste přidali trochu tekutého prostředku na mytí nádobí.

Drenážní otvory misky zakryjete pletivem z umělé hmoty   Dlouhé konce kotevního drátu ohněte po stranách přes okraj misky
Drenážní otvory misky zakryjete pletivem z umělé hmoty, které přidržují na místě drátě­né smyčky. Pletivo brání vyplavování půdní smě­si z misky drenážními otvory
  Dlouhé konce kotevního drátu ohněte po stranách přes okraj misky. Za použití při­pravené půdní směsi, vhodné pro daný strom, rovnoměrně rozprostřete po celé spodní části ná­doby vrstvu zeminy
Strom umístěte na čerstvou vrstvu půdy.   Přidejte další půdní směs a pečlivě ji zapravte mezi kořeny hůlkou.
Strom umístěte na čerstvou vrstvu půdy. Pečlivě upravte polohu, aby odpovídala správnému čelnímu pohledu. Kotevními dráty zajistěte bonsaj nad kořenovým bálem. Konce drátu zakruťte kleštěmi.   Přidejte další půdní směs a pečlivě ji zapravte mezi kořeny hůlkou. Musíte ji napěchovat mezi vystříhané Části v kořenovém bálu. V přidávání půdy pokračujte, dokud není miska zaplněna až těsně pod okraj.

 

Půdní směsi
Základní požadavky na půdu, do níž se mají přesa­zovat bonsaje, jsou prosté. Měla by odpovídajícím způsobem propouštět vodu, aby se v zamokřené zemině nezatopily kořeny, současně by však měla mít schopnost dobře zadržovat vláhu, což by koře­nům umožnilo přijímat potřebné množství vody. Kyprá půda s drobkovitou strukturou napomáhá zadržování vody a poskytuje dobré provzdušnění, čímž umožňuje, aby do půdy dobře pronikal kyslík, takže v takové půdě mohou kořeny „dýchat". Doporučují se tři typy půdních směsí, které mají splňovat požadavky rostlin, tak jak je uvádí Průvodce botanickými druhy bonsají. Směsi mají níže uvedené složení:

Základní půdní směs:
Jeden díl hlíny, dva díly rašeliny, dva díly křemičitého písku.

Dobře propustná půdní směs:
Jeden díl hlíny, jeden díl rašeliny, tři díly křemičitého písku.

Půdní směs bez vápna (vhodná pro vřesovcovité ostliny (Ericaceae):
Jeden díl hlíny, tři díly rašeliny, jeden díl křemičitého písku.

V těchto směsích se bude doporučeným stromům a keřům dobře dařit. Uvedené návody neobsahují žádné hnojivo. To se může dodat podle potřeby po zakořenění rostliny. Koncentrované živiny mohou zpočátku spálit nové kořeny, a proto byste neměli hnojit přesazenou bonsaj dříve než dva nebo tři týdny poté, co začala na jaře bujně růst.

Po přesazení
Obvykle u bonsaje nespatříte vůbec žádný rozdíl mezi vzhledem před přesazením a po něm, avšak v tomto případě byla vyměněná miska, aby se zlepšilo celkové pojetí uměleckého díla. Seřezání kořenů a přesazení poskytne modřínu (Larix) další rok, v jehož průběhu může zdravě růst. U jiných druhů to mohou být dva roky nebo i více, než budete muset celý postup provést znovu.

Po přesazení

 
< Předch.   Další >