Ankety

Jak se Vám líbí náš web?
 

Návštěvy

mod_vvisit_counterDnes44
mod_vvisit_counterVčera69
mod_vvisit_counterTýden329
mod_vvisit_counterMěsíc2056
mod_vvisit_counterCelkem346267
Umístění
Existují tři hlavní prvky, které musíte zvažovat, když se rozhodujete, jak umístit bonsaje. Výběr stanoviště by měl poskytnout ty nejlepší podmínky pro zdravý růst stromů, s ohledem na slunce nebo stín, úroveň vlhkosti a místní podnebí. Zvolené stanoviště by mělo také umožnit pěkný pohled na bonsaje - i když je nepěstujete pro výsta­vy, měli byste mít možnost je plně ocenit, když je den co den zalévá­te a upravujete. Z toho přirozeně vyplývá, že musíte rovněž zvolit co nejlepší místo pro práci s bonsajemi.

V Průvodci botanickými druhy bonsají (str. 90-167) jsou pod nadpisem „Pěstování" uvedena různá doporučení ohledně umísťování jednotlivých druhů. Při volbě stanoviště pro bonsaje vám mohou pomoci také níže uvedené úvahy, ovšem přesné umístění bude nutně záviset na místních podmínkách i na konkrétních druzích stromů, které pěstujete. Pokud jste v pěstování bonsají začátečníky, nebo jste přemístili své stromy na nové stanoviště teprve nedávno, pak bude nejlépe, když se spojíte s nejbližší místní společností přátel bonsají a požádáte o radu.

Místní podnebí
Většina bonsají jsou zpravidla otužilé stromy aproto vyžadují, aby byly pěstovány venku na čerstvém vzduchu. Do interiéru se mohou přenést pro výstavní účely pouze tak nanejvýš na den na dva. Přesto, že můžete pěstovat jako bonsaje stejné stromy, z nichž lze vypěstovat na zahradě normálně velké jedince, budou bonsaje potřebovat větší péči. Kořeny rostoucí v miskách jsou více vystaveny možnosti přehřátí nebo zmrznuti, vysušení nebo přelití. Závisí to na povětrnostních podmínkách. Kořeny stromu rostoucího na volném pozemku jsou chráněny lépe.

Existuje jedno užitečné zobecnění, které se týká umísťování bonsají: vyhýbat se extrémům. Pěstitelé bonsají v Anglii jsou ve výhodě, neboť podnebí již samo od přírody není extrémní. Většina stromů může být umístěna venku v létě i v zimě. V některých částech světa, kde slunce žhne - například v Kalifornii, Jihoafrické republice a v některých částech Austrálie - je životně důležité poskytovat většině bonsají stín. Obdobně v místech s krutými zimami - například v Kanadě, na severovýchodním pobřeží Spojených států amerických a ve Skandinávii - je nezbytné bonsaje účinně chránit před mrazem.

Pozorování bonsají a práce s nimi Bonsajím se můžeme nejlépe obdivovat, když jsou v úrovni našich očí. Proto vypadají nejlépe, vystavujeme-li je na vyvýšených stojáncích nebo na policích. Pojem „úroveň očí" je samozřejmě subjektivní: jestliže se na bonsaj díváme vstoje, měla by být na polici vysoké 1,2-1,5 m. Pozorujeme-li je vsedě, pak by byla přiměřená výška asi lm.

U stromů, které pěstujeme v úrovni očí, jsou však problémy s každodenní údržbou. Proto se často přistupuje ke kompromisu a bonsaje se vystavují poněkud níže - ve výšce desky stolu, aby se mohly pohodlně provádět běžné úkony.

Péče v zimě
U některých druhů stromů je nezbytná zimní ochrana. Ta se liší podle druhů (individuální požadavky si vyhledejte v Průvodci botanickými druhy bonsají) a podle toho, jak je tuhá zima ve vaší oblasti.

Dávejte pozor, abyste stromy nechránili přespříliš - nenoste je v zimě do vytápěných pokojů, protože tím se naruší jejich klid a vyvolá nový růst výhonů. Stromy se musí ochránit před mrazem a větrem, potřebují však i nadále dostávat maximum světla. Dobrým řešením může být odpovídajícím způsobem větraný skleník nebo studené pařeniště. Pomůže i umístění bonsaje pod lavici, na níž ji obvykle vystavujeme, zejména pokud je možné upevnit na lavici průhlednou „záclonu" z umělé hmoty, kterou lze při výkyvech počasí zatáhnout. Tento typ ochrany mohou potřebovat zejména stromy s jemnými větvičkami. Vždyzelené listoví je rovněž náchylné vůči poškození mrazivými větry.

Největšímu nebezpečí jsou vystaveny kořeny, obzvláště masité, jaké má například jinan (Ginkgo), čínský jilm Ulmus parvifolia a javor Acer buergerianum. Často postačí věnovat jen trochu pozornosti zakrytí misky a kořenové části - miska se zapustí do země nebo do připraveného lože s jehličím či do podobného „ochranného materiálu". Pro tento účel je ideální borové jehličí, protože poskytuje nejen dobrou ochranu, ale i odpovídající odvodnění, takže kořeny nejsou přemokřeny a nehnijí.

Tropické a subtropické stromy by se měly přechovávat při vyšších teplotách ve vytápěných sklenících, v souladu s požadavky každého druhu.

Bonsaje v interiérech
Výše uvedené informace se vztahují k tradičnímu předmětu zájmu bonsajistického umění - ke stromům mírného pásma, jakými jsou například borovice (Pinus), javory (Acer), jilmy (Ulmus) aj., které se pěstují venku. V posledních letech se však začali pěstitelé v mírném podnebním pásmu více zajímat o pěstování tropických a subtropických bonsají v interiérech. Je to však velmi obtížný úkol. Mezi podmínkami ve volné přírodě například na Tchaj-wanu nebo Filipínách, odkud tyto stromy pocházejí, a mezi typem tepla, světla a vlhkosti vzduchu v průměrném obývacím pokoji předměstského bytu, existují co do podmínek životního prostředí obrovské rozdíly. Takový normální pokoj může snad nabídnout odpovídající teplotu, nikoli však takovou úroveň světla či vzdušné vlhkosti, jakou rostliny potřebují pro silný růst. Většina tropických a subtropických bonsají se vypěstuje ve venkovních podmínkách ve svém domácím tropickém či subtropickém podnebí a potom se vyveze do zemí mírného pásma, kde se stromy udržují ve sklenících s řízeným režimem teploty a vzdušné vlhkosti. Teprve pak se dostávají na trh. Individuální pěstitel bonsají je někdy postaven před nesplnitelný úkol - aklimatizovat bonsaj v tmavém obývacím pokoji.

Zdá se, že nejúspěšnější „interiérové" kousky se pěstují ve skleníku a v interiéru se pouze vystavují na odiv, a to vždy pouze na několik málo dní najednou. Zkušenosti napovídají, že je velice obtížné udržet bonsaj určenou do interiéru v dobrém zdravotním stavu déle než rok v normálním obývacím pokoji. Není však pochyb o tom, že se vzrůstající oblibou „interiérových" bonsají získají pěstitelé v nejbližších letech více zkušeností.

 
< Předch.