Ankety

Jak se Vám líbí náš web?
 

Návštěvy

mod_vvisit_counterDnes43
mod_vvisit_counterVčera69
mod_vvisit_counterTýden328
mod_vvisit_counterMěsíc2055
mod_vvisit_counterCelkem346266
Javor dlanitolistý (Acer palmatum 'Deshojo')

Vyobrazený výstavní kus je 80 cm vysoký a již 40 let je pěstován ve stylu dvojitého kmene. Acer palmatum 'Deshojo'; List Nádherná sbírka bonsají by se dala sestavit výlučně z různých kultivarů ja­voru dlanitolistého (Acer palmatum). Vyskytují se u nich takové barvy jar­ního listoví, že úspěšně soupeří s intenzitou barev většiny květů. Listy jsou různých tvarů a velikostí - od malých kompaktních listů, které vypadají jako drahokamy, po velké vykrajované tvary listů v různých odstínech ze­lené a fialové. Jejich vzhled připomíná krajku a navozuje pocit klidného plynutí, nebo smuteční nálady. Některé kultivary vystavují na odiv své barevné kmeny a větve, jiné se pyšní zajímavými texturami a matnými odstíny. Ať již je vybarvení jarních nebo letních listů jaké­koli, zbarví se olistění všech kultivarů na podzim překvapivě rozmanitými barvami od nejsvětlejší žluté přes zářivě žlutou, oranžovou, červenou a rudou až po purpurově fialovou.

STYLY BONSAJÍ

Hodí se pro všechny styly, s výjimkou literátského, a také pro všechny velikosti.

PĚSTOVANÍ

Poloha: Plné světlo umožní, že se na podzim vytvoří ty nejnádhernější barvy listů. Zastiňte však stromy před horkým letním sluncem, které způsobuje popálení listů. Pokud v zimě rtuť teploměru klesá pod -10 °C, chraňte je před mrazy.

Zalévání: Po celé vegetační období denně. Dejte si pozor, aby se voda nedostala na listy, které jsou vystaveny přímému slunci, mohly by se popálit. V zimě zalévání omezte, nenechte však půdu vy­schnout.

Hnojení: Když se na jaře rozvijí listové pupeny, za­čněte hnojit: první měsíc jednou týdně, potom každých čtrnáct dní až do pozdního léta.

Přesazování: Každý druhý rok časně na jaře až asi do deseti let věku, později podle potřeby - ve shodě s rozvojem kořenů. Používejte základní půdní směs.

Prořezávání: Nové letorosry seřezávejte na jaře na jeden až dva páry listů. Po celé vegetační období odstraňujte velké listy. Odřezávejte dlouhá internodia, aby se udržely krátké internodiální vzdálenosti. Úplné ořezání listů uprostřed léta podpoří tvorbu malých listů a vylepší i podzimní zbarvení. Případné drátování by se mělo provádět okamžitě po řezu listů.

Množení: Z řízků měkkého dřeva letorostů v létě. Na jaře nebo v létě hřížením či hřížením ve vzduchu.

 


 
< Předch.