Ankety

Jak se Vám líbí náš web?
 

Návštěvy

mod_vvisit_counterDnes39
mod_vvisit_counterVčera69
mod_vvisit_counterTýden324
mod_vvisit_counterMěsíc2051
mod_vvisit_counterCelkem346262
Tvarování Ficus Natasha
ficus.jpg

Zde si můžete prohlédnout, jak lze dosti nezajímavé rostliny Ficus Benjamina Natasha, vytvořit jednoduchým přetvarováním velmi pěknou rostlinu. Fikus jsem dostal jako dárek do nového bytu, položil jej na vnitřní okenní parapet a krom zalévání a občasného hnojení jsem si jej vůbec nevšímal. Stromek, buhví jak neprospíval, listy občas sežloutly, opadaly a po chvíli zase narostly. Rostlinu jsem i s kořenovým balem, vyjmul z květinuáče, mírně jej naklonil a kompletně přetvaroval. Po té následovalo řádné zalití a po třech týdnech první hnojení. Tento se mi odvděčil téměř okamžitým shozením listů:-), možná i z důvodu stálého mlžení vzápětí  velmi silně obrazil a měl se čile k světu. Na jaro 2009 jsem jej umístil na slunné místo do skleníku, na konci léta obrost opět přetvaroval.V letních měsících umistuju fikusy buď ven na plné slunce nebo do skleníku, v zimě potom na parapet. 

Původ: Tropická a subtropická Asie

Popis bonsaje: Stále zelená bonsaj s drobnými kožovitými zelenými nebo panašovanými listy. Při poranění vytéká bílá tekutina – latex.

Poloha: Fíkusy umístíme na světlém místě u okna. Důležité je aby bonsaj nebyla vystavena průvanu a chladu na kořeny. Reaguje shazováním listů. V tomto případě musíme snížit zálivku, aby neuhnily kořeny. Bonsaj snese spíše méně světla než místo u větracího okna.

Zalévání bonsaje: V létě vydatná, v zimě omezená. Pro zalévání volíme odstátou vodu. Prospěšné je mlžení, neboť bonsaj vyžaduje vyšší vzdušnou vlhkost.

Hnojení bonsaje: Pro podporu růstu hnojíme dusíkatými hnojivy 2x za měsíc.

Tvarování bonsaje: Můžeme zaštipovat, seřezávat do starého dřeva na 2-3 listy nebo i drátovat do požadovaných tvarů. Dráty musíme čas od času kontrolovat, neboť zarůstají do kůry.

Rozmnožování bonsaje: Řízkováním po celý rok na teplé množárně.
Choroby a škůdci: Rostliny napadají puklice nebo vlnatka, na mladých listech se objevuje i mšice

 

stáří 7let, výška 50cm, první tvarování 2006

 

 

 

 

Aktualizováno ( Úterý, 25 leden 2011 )
 
Další >